Kozí Dechy 2014

Reportáž ze závodu Kozí Dechy (3.5.2014, Ondřejov)

Tento tradiční závod byl odstartován v sobotu i přes značnou nepřízeň počasí, drobný déšť a velká zima. To však mohlo být ještě horší, odpoledne však naštěstí přestalo pršet. Za dlouhá léta již takové počasí pamatujeme, většinou bylo mnohem lépe (tepleji a sucho). To se také nepříznivě projevilo na účasti závodníků, kdy jsme měli pouhých 9 účastníků – jindy to bývá i 25. I loni bylo počasí lepší, také dopoledne pršelo, ale bylo tepleji a tak přijelo 13 účastníků. I diváků bylo méně; něco okolo 30.

Také bylo nutno změnit systém bodování, kdy se správné odpovědi hodnotily kladnými body. Závod byl odstartován v 10 hodin, jak bylo plánováno. Soutěže bylo nutno přesunout na silnici, vedoucí kolem školy (trávník před školou byl prosáklý vodou a hrozilo nebezpečí úrazu). Soutěž začala jízdou „pomalosti“, tedy jízdou z mírného svahu, kdy bylo cílem úsek projet co nejpomaleji. Dále soutěžící absolvovali jízdu zručnosti jízdou po žebříku a přejezdem houpačky. Následoval okruh přes Hradové a Kostelní Střímelice, odkud závodníci pokračovali do Hrusic. Tam závodníci složili první vědomostní test.

Odtud pokračovali přes Turkovice do Lensedel. V Lensedlech čekal závodníky oběd v Hospůdce u Miládky, který byl jako tradičně výtečné kvality. Tam byl připraven pro závodníky druhý vědomostní test. Zkouška pokračovala testem zručnosti – hodem pneumatikou na kužel. Po zhruba hodinové přestávce závodníci pokračovali směrem na Kaliště a odtud do Ondřejova, kde je čekal obávaný výjezd do vrchu Šeblák, kde byli ve výhodě jezdci na mopedech, protože mohli šlapat. Všichni závodníci však vyjeli kopec bez odstrkování.

Závod byl náročný, z devíti startujících jich bylo klasifikováno pouze 5; hlavním důvodem byla nepřízeň počasí. Vyhodnocení výsledků bylo hotovo do 13:00, žádný protest nebyl vznesen. Vítězové dostali jako ocenění poháry s uvedením ročníku a všichni účastníci plaketu, připomínající letošní ročník závodu. Rozhodně plánujeme letošní závod opakovat i v příštím roce, ale budeme si muset někde sehnat protekci na počasí, které dva po sobě jdoucí ročníky stálo za starou belu.

Na závěr je především nutné poděkovat i sponzorům Posázavského klubu historických vozidel, jmenovitě Autoklubu ČR, firmám Promont, K-Protos i firmě Renetra a dalším. Jejich sponzorské příspěvky nám umožňují pořádat divácky přitažlivé závody, které mají rádi i závodníci.

Top