Postup pro odpuštění EKO poplatku při dovozu vozidel

Postup pro odpuštění EKO poplatku při dovozu vozidel

Vážení přátelé historických vozidel,

v příložených souborech je možné nalézt informace o odpuštění poplatkové povinnosti při dovozu vozidel (odpuštění eko daně při dovozu).

Metodické sdělení - emisní poplatek (PDF)
Odpuštění EKO poplatku při dovozu vozidel (PDF)
Žádost o zánik poplatkové povinnosti (PDF)

Někteří z Vás se možná již setkali s Metodickým sdělením Ministerstva životního prostředí ze 17. února 2021. Toto metodické sdělení hovoří mimo jiné o takzvaném zániku poplatkové činnosti při dovozu historického vozidla ze zahraničí.

Jde tedy o situace, kdy si majitel doveze vozidlo ze zahraničí a chce jej přihlásit do registru silničních vozidel (na klasické bílé značky). Pokud je toto vozidlo historicky původní je dle Metodického sdělení žádoucí, aby takové vozidlo nepodléhalo zpoplatnění emisním poplatkem (tzv. eko daň), tedy byl tento poplatek odpuštěn. Jak je uvedeno v Metodickém sdělení, vozidlo dovezené ze zahraničí musí být před testováním na historickou původnost zaregistrováno v registru silničních vozidel (musí mít české doklady a značky).

Vlastník tedy nejprve provede veškeré úkony pro přihlášení vozidla a následně jej na registru silničních vozidel přihlásí (při tom zaplatí příslušný emisní poplatek – eko daň). Poté, co získá k vozidlu české doklady provede KLTK testaci na historickou původnost a majitel si na registru historických vozidel nechá vystavit doklad o uznání testování silničního vozidla na historickou původnost. Tento doklad majitel následně předloží společně s Žádostí o zánik poplatkové povinnosti a vrácení emisního poplatku (viz příloha) na stejném obecním úřadě obce rozšířenou působností (registru), kde poplatek zaplatil, a to do jednoho roku od chvíle, kdy poplatková povinnost vznikla. Úřad pak tento poplatek vrátí majiteli do 30 dnů převodem na účet.

S přáním hezkého dne, srdečně,
Předsednictvo posázavského klubu historických vozidel

No Comments Yet.

Leave a reply

You must be logged in to post a comment.

Top